fbpx

Barefoot rozhovory V.
tréner Mgr. Oliver Kuchta

Oliver o sebe hovorí, že je obyčajný fitness tréner, naklonený načúvať fyzioterapeutom. Venuje sa rôznym druhom športu, avšak už iba pre radosť z pohybu.

Ako a kde si sa prvýkrát stretol s pojmom barefoot?

Prvýkrát mi o barefoot povedal kamarát a kolega Juraj Korec, ktorý sa venuje špecializovaným manuálnym technikám a po debate s ním som sa rozhodol vyskúšať ich.

Akú cestu si odvtedy prešiel, kým si si kúpil prvé? Bolo to hneď (láska na prvý pohľad), alebo k tebe info prichádzali postupne, až ťa to presvedčilo?

Skôr som túto sféru sledoval zopodiaľ a čakal, či to nespľasne, ako väčšina módnych výstrelkov.

Prvý pocit, zážitok po obutí?

Prvý pocit som mal, ako keby som mal priliehavé gumáky.

Ako si si na ne zvykal (predsa len na takúto obuv už naše nohy nie sú naučené)?

Zvykám si vždy, keď si ich obujem a zvykám si i na to, že sa musím ponáhľať pomaly.

Koľko ich teraz máš a aké typy (sandále, poltopánky, zimné, letné,….) Kombinuješ ich ešte s „klasickými“ topánkami?

Samozrejme, že ich kombinujem s klasikou, avšak mám letné päť-prsťáky, s ktorými chodím kade tade a ešte niečo ako kroksy, s ktorými chodím do vody.

Kombinuješ to s chôdzou naboso? Prečo?

Samozrejme, pretože podľa mňa je chôdza na boso esenciálna. Skôr je na mieste otázka, prečo nechodíme naboso, keď môžeme? Zvyk je železná košeľa…

Ako Ti to zmenilo život? Spôsob chôdze, postúru, pocit vnímania vlastného tela, subjektívny pocit zdravotného stavu pohybového aparátu?

Vždy, keď chodím s päť-prsťákmi, oveľa viac si uvedomujem svoje chodidlá, prstypriestor medzi nimi. Rovnako si uvedomujem, ako kladiem nohu na zem a tiež akou silou sa moja päta stretáva so zemou. Keď chodím dlhšie, tieto vnemy idú viac do úzadia do podvedomia, avšak keď sa opäť prezujem do tenisiek cítim, že mám unavené chodidlo. Preto neodporúčam na začiatok hneď vymeniť obuv, ale skôr postupne predlžovať dobu nosenia.

Používaš ich aj pri športe? Ak nie vždy, tak kedy a prečo?

Na šport sú päť-prsťáky nevhodné, iba ak na ľahkú turistiku alebo chôdzu po piesku či kameňoch. Pri prudších zmenách smerov majú tendenciu sa na nohe pretáčať.

Si tréner. Nasadil si ich niekedy aj zverencom? Prečo a s akým výsledkom?

Nasadiť som ich nenasadil nikomu ale odporúčam to vyskúšať a veľmi striedmo začať testovať na bezpečných povrchoch a na krátku dobu.

Máš klientov, zverencov, ktorí to nosia? Dokážeš porovnať stav pohybového systému u „nosičov“ a „nenosičov“ barefootov?

To nedokážem, čo je ale zjavné, je spôsob chôdze. S barefootkami sa človek ponáhľa inak, kontakt päty so zemou nie je zďaleka taký výrazne tvrdý ako v teniskách alebo inej tvrdej obuvi. Každý “náraz“ päty na zem sa prenáša celou chrbticou až do hlavy, dôsledky nechávam na fantázii čitateľa.

Tvoj názor na nosenie barefootov deťmi? V akých prípadoch áno, kedy nie? Prečo?

U detí by som barefootky odporúčal ako pri dospelých, avšak s mierou. Rozhodne by som nenechal deti nahánať sa v barefootkach na betóne. Dôležité je dodať, že lepší kontakt s podložkou vďaka tenšej platforme je v kontraste s tepelnou izoláciou, čo v prechodnom období môže byť problém. V lete je to ideálna obuv na prechádzky prírodou.

Obľúbený strih, značka? Existujú kurzy, kde si môžeš ušiť vlastné. Skúšal si / uvažuješ o tom?

Počul som o tom, môže to byť zaujímavé vyplnenie času.

Oliver, veľmi pekne ďakujem za zdieľanie svojich zážitkov a skúseností

 

Celý miniseriál:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to Top