fbpx

Barefoot rozhovory I.
krajinná architektka Lenka Gálisová

Dobrý deň, moje meno je Lenka a som mama dvoch krásnych dievčat. Momentálne som rodičovskej dovolenke, vyštudovala som krajinnú architektúru, ktorej by som sa chcela aj naďalej venovať.

Ako a kde ste sa prvýkrát stretli s pojmom barefoot?

Pri vyberaní obuvi pre deti, bolo to v rámci ponuky tovaru – buď barefoot alebo „obyčajné“.

Akú cestu ste odvtedy prešli, kým ste si kúpili prvé? Bolo to hneď (láska na prvý pohľad), alebo k Vám info prichádzali postupne, až Vás to presvedčilo?

Niekoľko rokov, moje prvé barefoot topánky som mala hneď Skinners („ponožkotopánky“), ktoré sme si zadovážili celá rodina vrátane staršej dcéry (na mladšiu ešte nemajú veľkosť).

Prvý pocit, zážitok po obutí?

Oslobodzujúci a uvoľňujúci.

Ako ste si na barefoot zvykali (predsa len na takúto obuv už naše nohy nie sú naučené)?

Ľahšie, ako som si myslela. Jediným problémom je tenká podrážka, čo mi prekážalo najviac pri bicyklovaní, lebo na bicykli mám kovové pedále s výstupkami. Dcéra taký problém ale nemá, má plastové pedále. Ona si taktiež rýchlo zvykla, veľmi sa jej páčia a pýta si ich nosiť.

Koľko ich teraz máte a aké typy (sandále, poltopánky, zimné, letné,….) Kombinujete ich ešte s „klasickými“ topánkami?

V našej rodine máme barefoot typ obuvi iba spomínané Skinners, o ostatných neviem, že by boli barefoot. Tie ale nosíme od teplej jari do teplej jesene. Kombinujeme ich teda s „klasickými“ topánkami, najmä v zime.

Kombinujete to s chôdzou naboso? Prečo?

Áno, v lete často a radi chodievame boso, najmä po našej záhrade na tráve a v hline. V meste je to trošku problém, preto sme si zadovážili aj Skinners, aby sme mali aj nejakú ochranu pred nástrahami mestských chodníkov.

Ako Vám barefoot zmenili život? Spôsob chôdze, držanie tela, pocit vnímania vlastného tela, subjektívny pocit zdravotného stavu pohybového aparátu? Možno pozitívne zmeny, ktoré vnímate pri práci?

Išlo to nejako automaticky, akoby sme ich mali odjakživa. Tým, že sme aj predtým nemali problém byť bosí, tak to nebol až taký šok. Najmä som veľmi rada, že barefoot obľubuje aj dcéra, pretože trošku „šmatle“ a ortóped jej poradil práve chôdzu naboso po nespevnených povrchoch.

Používate ich aj pri športe? Ak nie vždy, tak kedy a prečo?

Áno, pokiaľ sa dá, tak ich nosíme, sú veľmi univerzálne.

Obľúbený strih, značka? Existujú kurzy, kde si môžete ušiť vlastné. Skúšali ste alebo o tom uvažujete?

Ako som vyššie spomínala, tak Skinners, robia aj detské veľkosti, takže za mňa veľké plus. Ušiť si vlastné topánky si ešte netrúfam, radšej to nechávam na iných.

Ďakujem, že ste sa s nami podelili o zážitky. Nech sa Vám naďalej dobre nosia.

 

Celý miniseriál:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to Top