Doc. Hornáček je lekárom pre fyziatriu, balneológou a liečebnú rehabilitáciu (FBLR). Títo špecialisti sa nazývajú aj fyziater alebo rehabilitačný lekár. Je garantom vzdelávania odboru fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie na Lekárskej fakulte SZU v Bratislave, prezidentom Slovenskej spoločnosti fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie a v neposlednom rade odborným garantom centra fyzioterapie Rehabilica v Bratislave.
Pán docent, spomínali ste mi, že ste robili štúdiu o možnostiach obuvi, o čo v nej šlo a k akým záverom ste dospeli?
Sledovali sme vplyv vysokej obuvi s hrubšou mäkkou vrstvou, vpredu i vzadu zoseknuté. Takáto dynamizácia opornej funkcie dolných končatín v stoji a pri chôdzi podmienila pozitívne a merateľné formovanie klenby nôh a úpravu držania tela.
Ako vplýva barefoot na telo z pohľadu fyziatra?
Predpokladám, že má potenciál pri rozumnom používaní, podporiť formovanie nožnej klenby a upravovať postúru v stoji.
Pre koho sú vlastne barefoot vhodné a pre koho nie?
Myslím, že by mohli byť vhodné pre široké spektrum obyvateľstva, od najnižších až po vyššie vekové skupiny. Problematické by mohli byť u osôb s ťažkou formou polyneuropatie, napr. diabetickej nohy, kde pri úplnej strate citlivosti by nemuseli cítiť možnosť vznikajúceho, prípadne prehlbujúceho sa poškodenia nohy.
Paradoxne by mohli preventívne pôsobiť aj u vysokého percenta obyvateľstva ako prevencia artróz nosných kĺbov, keďže vysoké percento týchto osôb má tvrdú chôdzu. Barefootmi by ich naučili mäkšie chodiť.
Pri rozumnom stupňovaní by mohli barefooty podporiť aj otužovanie ľudského organizmu.
Mnohí aj chôdzu naboso považujú za barefoot. Z Vášho pohľadu – rozdiely medzi barefootom a chôdzou naboso?
V topánke typu barefoot je noha tepelne i mechanicky čiastočne chránená, menšia pravdepodobnosť nejakého dotykového poškodenia, lokálnej i celkovej infekcie, atď. Súčasne je ale redukovaná časť možných pozitívnych podnetov, ktoré môže poskytovať bosá noha.
Máte pacientov, ktorí to nosia? Ak áno, pozorujte u nich zmeny v chôdzi, postúre, pohybe oproti „nenosičom“? Majú zmenené (posilnené / oslabené) niektoré typické štruktúry (napr. členky, kolenné väzy, posturálne svaly a i.) oproti „nenosičom“?
Mám minimálne množstvo takýchto pacientov, takže na základe toho nemôžem bohužiaľ povedať, že by som mal serióznejšie praktické skúsenosti.
V akých prípadoch odporúčate barefoot a prečo?
Určite by som ich využíval u detí a dospievajúcich. Neviem reálne zhodnotiť akú majú schopnosť tepelnej izolácie, lebo som si ich zatiaľ bohužiaľ nekúpil. V chladnom počasí by nezvyknutí jedinci mohli mať problémy s celkovým prechladnutím.
Za vhodné by som ich považoval kvôli ovplyvňovaniu klenby nôh a postúry. Pozitívny vplyv by mohli zohrávať u časti osôb s polyneuropatiou, vertigom, cirkuláciou, pocitom studených nôh, haluxami, artrózou nosných kĺbov, osôb s nadmernou citlivosťou, atď.
Odporúčal by som ich ale aj u dospelých.
Môžu / mali by barefoot nosiť deti? Od akého veku a za akých podmienok?
Teoreticky predpokladám, že pri zabezpečení tepelného komfortu (v lete) a minimalizácii predpokladu nejakého mechanického poškodenia (porezanie) od najnižších vekových kategórii – len čo sa začnú postavovať v období 12 mesiacov.
Ako sa dívate na vzťah barefoot a ploché nohy?
Jednoznačne áno. Prevencia pozdĺžnej, priečne plochej i vbočenej nohy. Obdobne u starších prevencia haluxov, bolestivých piat.
Váš názor na barefoot a šport? Existujú už aj bežecké barefooty, sú vhodné? Pre koho?
Neviem či existujú, ale nevidím dôvod, prečo by nemohli. Etiopijčania i Keňania – najlepší vytrvalostní bežci na svete behajú bosí.
Vhodné i u boxerov, niektorých atlétov.
Chcem si kúpiť barefoot. Môžem ich zo dňa na deň vymeniť a chodiť už len v nich, alebo sa na takúto chôdzu treba nejako pripraviť? Ako?
Predpokladám istú kombináciu, prechod. Ale nenaťahoval by som ho.