Keď sa počítačoví inžinieri spoja s hernými vývojármi pod vedením uznávaného a vizionárskeho onko-rádiológa, vznikne projekt, ktorý posúva hranice medicíny nie o krôčik, ale o krok sedemmíľovými čižmami.
V Methodist Hospital v texaskom Houstone dnes používajú novú zobrazovaciu metódu nazvanú Platónova jaskyňa (Plato’s CAVE) – tu si môžete pozrieť pôvodný význam tohto slovného spojenia. Slovíčko cave (z angl. – jaskyňa) je v tomto prípade skratkou „Computer Augmented Virtual Environment“ – v doslovnom preklade „počítačové rozšírené virtuálne prostredie“. Táto technológia má s hrami priame spojenie.
Dokáže poskytnúť detailný pohľad do ľudského tela – do každého. Pomáha pri plánovaní operácií, znižuje neželané riziká či nebodaj prekvapenia a umožňuje operovať s väčšou istotou.
Myslíte, že vývoj herného softvéru nemá iné využitie, než na zábavu? Prečítajte si nasleujúce riadky a potom si znova odpovedzte na túto otázku.
Otcom myšlienky a zároveň vedúci tímu vývojárov je Dr. Brian Butler – onko-rádiológ. „Počítačové inžinierstvo a vývoj hier umožnili z vízie takejto technológie urobiť realitu“ – hovorí.
5-rozmerné zobrazovanie
CAVE je robustná zobrazovacia technológia. Prekvapivo kombinuje software od dvoch najväčších počítačových gigantov – firiem Microsoft a Apple. Dokáže rýchlo importovať dáta z troch zobrazovacích zariadení – CT (počítačová tomografia), MRI (magnetická rezonancia) a PET (pozitrónová emisná tomografia) a ich kombináciu konvertovať do detailného zobrazenia.
Výsledkom je farebný 3-rozmerný obraz rozšíený o pohyb (4. rozmer) a dynamiku tekutín (5. rozmer). Podobne ako pri hernej grafike je výsledok zobrazený na dotykovom displeji, čo umožňuje lekárom virtuálny „prelet“ vaším telom. Samozrejmosťou je možnosť rotovať telo, či jeho škálovanie (zväčšenie alebo zmenšenie).
Dr. Mas Takashima je jedným z chirurgov, ktorí CAVE používajú. Hovorí, že možnosť nazrieť takýmto spôsobom do ľudského tela a jasne vizualizovať oblasť, ktorú sa chystáte operovať, je kľúčom k úspešným zákrokom.
„Keď máte dáta, môžete si exaktne zobraziť, čo sa v tele deje. Jednoznačne to znižuje hladinu stresu pri operácii, alebo obavy typu – ‚rád by som vedel, či tá tepna nie je náhodou obalená tým tumorom…‘ “ – hovorí.
Presnosť CAVE
Predstavte si, že vám ako chirurgovi privezú na operačnú sálu človeka, ktorý si kušou strelil do hlavy. Môžete začať šíp vyberať a postupne zisťovať, kde a ako hlboko je, alebo si to pozriete priamo v takejto 5D vizualizácii. Ste tak schopní presne určiť miesto prieniku lebkou, či sa z neho neulomila nejaká časť, ako ďaleko je od dôležitých ciev a mozgových centier…
Nie je to tak dávno, čo boli aj prominentní lekári skeptickí k novým technológiám. Dr. Robert Grossman, ktorý učí v tejto nemocnici neurochirugiu, spomína na zážitok z roku 1963: „Keď sme dostali informáciu o prvom CT, vtedajší šéf neurorádiológie v našej nemocnici – bol to veľmi významný lekár, nebudem ho menovať – nám povedal: ‚Chlapci, to je kačica‘.“
Operácia „na nečisto“
CAVE vás (teda nie vás, lekárov) dokonca si operáciu vyskúšať. Môže tak slúžiť na predoperačné plánovanie, tréning, výuku či posúdenie spôsobilosti pacienta podrobiť sa jej.
Dnes sa už experti zhodujú na tom, že toto je len začiatok a medicínske zobrazovacie technológie sa budú časom ešte viac zdokonaľovať.
Zdroje:
https://www.voanews.com/a/new-technology-gives-surgeons-unprecedented-views-of-patients-bodies/2424474.html – článok, ktorý projekt popisuje
http://platoscavemd.com/ – stránka projektu
https://www.youtube.com/channel/UCzn9kLdQ1MVGb5FAms5ystg – youtube kanál projektu
Vaša Paulína