fbpx

9 z 10-tich zlomyseľných tukových buniek odporúča: Držte diétu alebo si nechajte urobiť liposukciu!

Koľko z vás niekedy kliklo na odkaz, ktorý sľuboval „zázračné“ schudnutie „bez námahy“ alebo „zaručenú“ diétu?

Koľkí z vás máte, alebo ste niekedy mali problém s nadváhou? Trápilo vás to, hľadali ste spôsoby a metódy, ktoré vás vrátia do „normálneho stavu“?

A nakoniec, koľkí ste vyskúšali nejakú diétu alebo priamo liposukciu (či ste sa nad ňou aspoň zamýšľali)?

Tuk

Tri základné informácie, ktoré vám málokto povie:

1. Počet tukových buniek sa v dospelosti nemení. Čo to znamená?

Ide o to, že nech robíte čokoľvek, neprichádzate o tukové bunky, iba sa zväčšujú či zmenšujú.

2. Tuk je jeden (JEDEN celý kompletný) orgán. Čo to znamená?

Ak sa mení veľkosť tukových zásob, tak pomerne na celom tele. Rovnakým tempom rastie (alebo „chudne“) tuková bunka na bruchu aj na zadku aj okolo pľúc aj okolo srdca a tak ďalej. Ergo ak jedna narastie (alebo sa zmenší) o 10%, aj ostatné narastú (alebo sa zmenšia) o 10%.

3. Tuk je endokrinný orgán. Čo to znamená?

Tuk produkuje hormóny. O nich možno inokedy, teraz vám tým chcem naznačiť iné. Endokrinným orgánom je aj štítna žľaza, pečeň či podmozgová žľaza, nadobličky či pohlavné žľazy. Pri ľuďoch, ktorí neustále chudnú a priberajú, chudnú a priberajú sa vlastne s tukom deje to isté, akoby sa vám priebežne zväčšovali a zasa zmenšovali napríklad semenníky či vaječníky, podmozgová žľaza alebo by vám v dolnej časti hrubol a znova sa stenčoval krk. Asi by ste utekali k lekárovi, že?

Diéta

Ja som pokojný, mierumilovný človek, nenechám sa ľahko vyviesť z miery. Je ale jedno slovné spojenie, pri ktorom sa mi ježia vlasy od potláčanej nervozity. Tým spojením je „redukčná diéta bez jojo efektu“. Prečo?

Pozrime sa na to, čo to vlastne diéta je. Ide o dočasné vylúčenie niektorých zložiek potravy pod lekárskym dohľadom za účelom zlepšenia zdravotného stavu. Kľúčovými sú slová „dočasné“, „pod lekárskym dohľadom“ a „zdravotný stav“.

Prečo ju zlomyseľné tukové bunky odporúčajú?

Ak držíte diétu, je z definície dočasná, znamená to, že sa po istom čase vrátite k starému spôsobu stravovania. A tuk bude pomaličky opäť narastať, tukové bunky sa budú zväčšovať. Ono tukové bunky sú samy osebe strašní egoisti – vôbec ich nezaujíma, ako sa bude cítiť zvyšok vášho tela, hlavne že ony budú mega :-). Už teraz si mädlia dlane a tešia sa na chvíľu, keď diétu porušíte alebo ju skončíte.

Ak chcete zmeniť spôsob stravovania, zmeňte návyky (Sledujete? Hovorím o návykoch – teda ustálených spôsoboch stravovania.). Áno, je to do konca života. Nehovorím, že občas nemôžete poľaviť. Ale v princípe vlastne meníte spôsob života. Inak sa z vás stane tukový recidivista – ocitnete sa v kolotoči diéta-nediéta-diéta-nediéta…

Liposukcia

Spomeňte si, čo sme si o tuku povedali v bode 1. a 2.. Že počet buniek sa nemení a že sa ich veľkosť mení pomerne na celom tele.

Teraz si predstavte, že vám odoberú bunky z brucha (napríklad). A vy – šťastní, aké máte zrazu ploché brucho – to hneď pôjdete osláviť. A samozrejme sa vo vašom jedálničku nič nezmení – veď súčasná medicína to dokáže bez toho, aby ste sa vy trápili.

Prečo ju zlomyseľné bunky odporúčajú?

Obetujú niekoľko svojich kamošiek z brucha, ale im sa nestane vôbec nič. Dokonca je predpoklad, že ony (tie, čo ostanú – na zadku, stehnách a inde) budú ďalej rásť – lebo ste nič nezmenili.

Má to tri efekty. Vizuálne sa človek začne meniť na divného tvora, pretože mu budú rásť len bunky, ktoré tam ostali – na zadku, na stehnách, v ramenách, na prsiach – bude neproporčný. Pri obludných rozmeroch zadku takmer žiadne brucho.

Druhý efekt – Zaťažia sa neúmerne iné časti tela (hmotnosťou) a začnú zdravotné problémy iného druhu. Boleli vás doteraz len kríže? Začnú aj kolená, pretože ten tuk posúva ťažisko. Bolesti krčnej chrbtice a hlavy? Nech sa páči. Výmena kolenných kĺbov? Jak je libo…

A tretí efekt nevidno, ale možno sa dostaví časom. Súvisí s vylučovaním hormónov. Predstavte si, že by vám odobrali kus vaječníka alebo semenníka, že vám odrežú kus štítnej žľazy…. Áno, telo sa s tým dokáže vysporiadať, ale je to fakt nutné? Čo ak sa mu to nepodarí?

Ako z toho von?

Vydesila som vás? Dobre.

Ale bolo by odo mňa zákerné vzbudiť strach a nenačrtnúť riešenie. V dnešných časoch rôznych ponúk potravín, reštaurácií, jedál a jedálničkov jednoducho neexistuje univerzálny recept. Teda… jeden predsa.

My sa nedokážeme riadiť vlastným telom. Zabudli sme mu načúvať. Skúste to. Skúste jesť to, na čo máte momentálne chuť, to čo máte radi (tým nemyslím raňajkovať tortu, obedovať muffiny a večerať palacinky s nutelou). Máte povedomie, čo je a čo nie je zdravé. Nemusíte si úzkostlivo strážiť kalórie ani chodiť denne do fitka. Nenúťte sa do niečoho, čo vyslovene nemáte radi.

Na začiatok skúste pridať do jedálnička viac zeleniny a ovocia, polievky či mäso bez tuku. Plus prechádzky. Začnite s 15-timi minútami denne.

A vnímajte svoje telo. Ono s nami hovorí, stačí počúvať. Dajte na vlastné pocity, nik iný vám ich nesprostredkuje tak ako vaše vlastné telo.

To je prvý krok k zdravému telu a príjemnému životu. Ak to skúsite, určite sa vám to podarí. A to vám dodá energiu a elán do ďalších krokov.

Ak poznáte niekoho, komu tieto informácie pomôžu, neváhajte ich zdieľať.

Vaša Paulína

Ďalšie články seriálu:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to Top