Pracujem ako opravár.
Začínala som ako masér, teraz mi už ale klienti volajú so slovami: „Prosím Ťa, príď ma opraviť, prehnal som to na kurtoch…“ Okrem toho celý život športujem, i keď som taký športový fluktuant – robila som akvabely, potom streľbu zo vzduchovky, karate, vrhačské disciplíny v atletike, teraz som pomerne úspešne zakotvila pri lukostreľbe a začala som jazdiť na koni. Viem, ako fungujú svaly, kedy sa ktoré zapájajú, kde a ako s nimi narábať.
Prečo sa teraz bavíme o správnom sedení?
10 rokov som programovala online databázové systémy, pracovala som ako grafik a dodnes sa venujem 3D tlači. Vďaka niekoľkým jednoduchým princípom nemám žiadne zdravotné problémy, spôsobené dlhodobým sedením, ani v dôsledku mojej súčasnej masérskej práce. A môžete mi veriť, že masírovať niekoľko hodín denne je športový výkon.
Rovnako ako práca v kancelárii. Neveríte? Veď každý deň riešite výzvu Ironmana
8 a viac hodín musia byť vaše svaly v rovnakej polohe takmer bez pohybu – to je
VYTRVALOSŤ
Cestou do práce a z práce nesiete notebook, prípadné nákupy. To je
SILA
A keď kľučkujete s kávou pomedzi kolegov snažiac sa všetky jej kvpky udržať vnútri šálky, keď klikáte myšou, zároveň sledujete 2 alebo 3 monitory súčasne, druhou rukou píšete na klávesnici, ramenom si pridržiavate telefón na uchu, lebo vediete hovor s niekým na opačnom konci sveta a sedíte pri tom na fitlopte – to je
KOORDINÁCIA a ROVNOVÁHA
To je predsa výzva! To dajú len najlepší z najlepších, patríte teda medzi elitu!
Príchodom domov a pádom do postele začína fáza
REGENERÁCIE
Vidíte tie výhody?
Teraz vážne:
Posaďte sa tak, ako si myslíte, že by ste mali v práci sedieť. Položím vám prvú otázku: Kto z nás teraz sedí správne? Odpoveď znie: nikto. Ani ja. To je prekvapko, čo? Čo vám mám čo rozprávať o správnej polohe, keď sama neviem sedieť? A položme si hneď druhú otázku: Ako mám v práci správne sedieť? Odpoveď je jednoduchá: Neexistuje poloha, v ktorej by ste mohli v práci správne sedieť 8 a viac hodín. Prečo je to tak a čo s tým? O tom je tento seriál.
Prečo v práci nemôžeme sedieť správne?
Ľudské telo funguje logicky. Rovnako ako napríklad aritmetika. Tá je postavená na piatich axiómach. Sú to postuláty, definované Euklidom už vo 4. stor. p. n. l. – dané vety, na základe ktorých sa dokazuje celý aritmetický systém. Ak zmeníte jednu, dostanete sa do úplne inej matematiky, v ktorej sa už bežný človek prestáva orientovať.
Uveďme si logiku v uvažovaní o vlastnom tele z iného súdka – ak sa chcete pobaviť, prečítajte si tento zážitok o posilňovaní a strečingu
Axiómy nášho tela
Pri ľudskom tele si vystačíme s dvoma:
1. Stereotyp = deštrukcia
2. Zmena = rozvoj
Vysvetlime si prvú:
Problémy zo sedenia sú nezávislé od prostredia. Rovnako deštruktívne na vás vplývajú v uzavretej kancelárii aj v open space. Sú nezávislé od stola, stoličky či klávesnice.
Prečo? Ľudské telo je stavané na pohyb, dlhodobé zotrvávanie v jednej polohe je preň zničujúce. Či ležíte, stojíte alebo sedíte celý deň, ničíte sa. Pomaly, ale isto. Celé telo je dlhodobo v rovnakej polohe. Niečo je stláčané, niečo sa vôbec nezapája, niečo je preťažované. Stále.
Telo si zvykne. Adaptuje sa za krátky čas. Po fáze adaptácie pri nezmenenej činnosti nastáva deštrukcia. Nielen svalov a kostí, ale aj vnútorných orgánov, krvného obehu, hormonálnych procesov atď. Kompletka.
Čo znamená druhá rovnica:
Vztýčte ukazovák, tí odviazanejší môžete aj prostredník 🙂 a predstavte si, že je to vaše telo. Vykonávate s ním neustále ten istý pohyb – začnite ním kývať z boka na bok. Telo si zvykne a vrátime sa k prvej rovnici.
Zmeníte činnosť (kývanie dopredu a dozadu) a telo sa prebudí: fíha, to je nové! A opäť sa snaží adaptovať. Prinúti rásť iné svaly, zapája iné šľachy, prekrvuje iné oblasti. To všetko preto, aby si zjednodušilo činnosť.
Telo je vo svojej podstate veľmi lenivé – rýchlo a rado sa prispôsobuje, aby sa príliš nenamáhalo a neustále sa vracia k prvej rovnici.
Preto tie dva pohyby skombinujme. Opäť novinka. Pridáme ďalší (krčenie prsta) a ďalší (rotácia) a ďalší (vystieranie vpred). A budeme ich striedať. Výsledok – naše telo sa nestihne adaptovať a my ho tak nútime sa rozvíjať vo všetkých polohách. Neustále.
Výsledkom je zdravý a funkčný organizmus (alebo prst, vyberte si).
Teraz si poviete – fajn, veď športujem, nič mi nehrozí. OMYL. Nie je šport ako šport a nie je tréner ako tréner. Okrem toho vám tri hodiny týždenne vo fitku nevykompenzujú 40 hodín sedenia. Ale o tom na inom mieste…
Vaša Paulína