fbpx

Opýtajte sa svojich očí, čo hovoria na sedavé zamestnanie…

Problémy so sedavým zamestnaním začínajú 2. septembra, keď prváčik prvýkrát prekračuje prah školy a sadá si do lavice. Pamätáte si vety: “Vystri sa, sedíš ako paragraf!” alebo “Nehrb sa!” či “Choď rovno!” prípadne trochu expresívnejšie “Vystrč prsia!” Rečnícka otázka – povedal vám niekto vtedy alebo neskôr, ako presne to urobiť? Vyšší level – vysvetlil vám niekto presne, čo sa s vami deje, ak to neurobíte? Ak ste sa hrbili nad stolom, bol niekto s vami u očného lekára, alebo to nechali na ortopéda? Oči nám dokážu poriadne zavariť…

Otázka na hlavu – bolí vás? Čo ak vás bolí hlava kvôli očiam?

  1. Očiam môže škodiť žiarenie z obrazovky. Skúste si upraviť jas a môžete si zabezpečiť antireflexné okuliare. V týchto sklách sa nachádzajú filtre, ktoré eliminujú žiarenie z počítačového monitora. Vyrábajú sa aj dioptrické, aj obyčajné.

Ja sama som jedny mala, keď som programovala. Trávila som pri počítači hodiny. Bavilo ma to. Fascinovala ma logika algoritmov, nemohla som odísť, keď mi niečo nefungovalo, musela som si k tomu sadnúť, keď som dostala nápad…

Jedného dňa ma začala bolieť hlava. Tíško, bez varovania. Dovtedy som netušila, čo to bolesť hlavy je. No cítila som, že mám unavené oči a tie okuliare mi naozaj pomohli.

Náhradou za okuliare môže byť špeciálny filter na monitor. Jeho nevýhodou je, že sa v porovnaní s okuliarmi ťažšie prenáša z miesta na miesto. Musíme mu však priznať jednu obrovskú výhodu – keďže ho budete mať na monitore, nemusíte ho zdĺhavo hľadať. Poznáte to, ako niektorí ľudia dokážu strácať okuliare (a nchádzať ich na vrchu hlavy, zavesené na krku a niektorí priamo na nose?)

K týmto pomôckam len jedno upozornenie – ak pracujete s grafikou či fotografiami, ustrážte si, aby sklá okuliarov či filter nemali zelený tón (tieto sú vraj účinnejšie). Inak vám budú skresľovať farby na obrazovke.

2. Uistite sa, že si “nesušíte” oči. Znamená to, že v stave vrcholného sústredenia jednoducho prestanete žmurkať. Lacnejšou verziou antireflexných skiel sú totiž umelé slzy. Ak vám pomôže, že si ich párkrát za deň kvapnete do očí, nepotrebujete špeciálne okuliare – jednoducho málo žmurkáte.

Zistíte to jednoducho – či už vás bolieva hlava alebo nie, oči vás budú páliť, štípať, bude vás to nútiť omnoho častejšie žmurkať, pretierať si ich… NEROBTE TO!!! Ak máte pocit, že vás štípu alebo “ťahajú” oči, nesiahajte si na ne rukami. Jedine ak ste si ich pred tým dôkladne umyli. Klávesnica a myš sú atribúty v našom svete, ktoré patria medzi najviac zanesené baktériami. Naozaj si chcete všetky tie veci, čo máte na klávesnici a myši, zaniesť do takto oslabených očí? A ženy spolu s mejkapom….

Ozaj, dievčatá, nedráždi vám oči okrem monitora aj mejkap?

Chcete to zmeniť a žmurkať častejšie? Držím vám palce. Bod za to, že sa v práci dokážete tak sústrediť, že ani “okom nemihnete”. Ale ako chcete kontrolovať, aby ste žmurkali v potrebných intervaloch?

Prezradím vám tajomstvo – nezmeníte to 🙂 Máte ale k dispozícii niekoľko možností – ideálne je ich kombinovať. Skúste umelé slzy, ale pozor! Mohé sa nesmú užívať dlhodobo a ja osobne som proti medikamentom, ak existujú iné riešenia. Preto vlastne vznikol tento blog.

  • Dajte si pravidelné prestávky. Nie iba raz za pol hodiny, môžete každých 5 – 10 minút. Oprite sa na stoličke, zavrite oči a urobte nimi za zavretými viečkami pár pohybov. Nahor, nadol, vpravo, vľavo, krúženie v smere aj proti smeru hodinových ručičiek… Posilníte okohybné svaly a dokonale “premažete” rohovku. Hovorme tomu očná gymnastika.
  • Postavte si monitor do správnej výšky. Myslím tým, že horný okraj monitora je v úrovni vašich očí. Tento faktor možno ovplyvní aj vaše problémy s očami.

Ide o to, že ak máte stred obrazovky vo výške očí, máte ich dokorán otvorené. My ľudia máme tendenciu pri vysokom sústredení, vysokom pracovnom nasadení či vzrušení nežmurkať. Dlhšie otvorené oči sa vysúšajú – žmurkanie totiž potiahne oko tenkou vrstvičkou tekutiny – sĺz. Ak to nerobíme, máme pocit podráždených očí, máme ich červené a núti nás to viac žmurkať – akoby nám niečo spadlo do oka.

Ak máte monitor nastavený tak, že vo výške očí máte jeho horný okraj, väčšina ľudí k nemu skloní hlavu. Zarábajú si na fajnové problémy s krčnou chrbticou…

Ako je to teda správne? Nech ste v akejkoľvek polohe (úmyselne nepíšem “sedíte”), ak máte horný okraj obrazovky vo výške očí, ideálne je vystrieť krčnú chrbticu do vzpriamenej polohy, uvoľniť ramená a iba pohľad nasmerovať na monitor. Tým pádom trochu sklopíte viečka a bude sa vám vysúšať menšia plocha rohovky (to je tá vonkajšia priehľadná vrstva, ktorá vlastne chráni oko, keď je otvorené). Oko teda menej trpí.

Skutočne nemá význam snažiť sa viac žmurkať 🙂

Viete, že… tento princíp sa učia už tretiaci na základnej škole? Voda sa odparuje zo svojho povrchu a teda čím väčší povrch, tým viac vody sa odparí. Opäť som pri matematike – toto je priama úmernosť… 🙂

  • 3. Okrem toho – ubezpečte sa, že dobre vidíte. Môžete mať akékoľvek špeciálne sklá na okuliaroch, najlepšie umelé slzy, obrazovku v ideálnej výške, dokonalú polohu krčnej chrbtice a ukážkovo sklopené viečka… Ale! Ak potrebujete zaostrovať, alebo nebodaj približovať oči k obrazovke, je čas navštíviť oftalmológa. Budete prekvapení, aké všetky problémy vám to vyrieši…

    Zlý zrak nás núti skláňať sa k displeju, naťahovať krk a vysúvať bradu. Ozaj, vedeli ste, že 7 krčných stavcov najzraniteľnejšia časť celej chrbtice? A nemusí vás z toho ani bolieť krk či hlava. Jednoducho si ju týmto neprirodzeným namáhaním osabíte natoľko, že vám “rupne” pri úplne inej činnosti – napríklad vďaka plávaniu či bicyklu. A to máte pocit, že robíte niečo pre svoje zdravie a budete nesmierne prekvapení…

Domáca úloha do práce 🙂

Skúste vypozorovať, ako sedíte, či dobre vidíte a či máte v správnej výške monitor. Skúste “cítiť” vlastné oči, skúste vypozorovať začínajúce pálenie či únavu.

Vyskúšajte ich raz za 5 minút zavrieť a “gúľať nimi pod viečkami”. Možno si párkrát za deň opláchnite tvár – osvieži vás to. Robte to celý deň a zamyslite sa večer, či vás nebolí hlava, neťahajú, neštípu či nesvrbia oči, ako sa cítite. Dievčatá, skúste sa na jeden deň nenamaľovať – alebo aspoň oči nie (nie, ani linku, ani maskaru… :-))

Rada si prečítam vaše postrehy a skúsenosti.

Vaša Paulína

Ďalšie články seriálu:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to Top