Otázka č. 1:
Telefón, tablet, monitor počítača, opravovanie písomiek, čítanie knižky, kreslenie, písanie knihy lúštenie krížoviek či sudoku, varenie, šitie, operovanie, vŕtanie zubov, kúpanie dieťaťa, grafické práce, … Čo majú spoločné?
Skláňate sa pri nich tomu, čo robíte. Ohýbate krk a častokrát celý chrbát. Občas bolí, že?
Otázka č. 2:
Viete, čo je to „text-neck“?
Tí zdatnejší v angličtine si to preložia, znamená to „textový krk“. Nie je to novodobý fenomén, ľudia ohýbajú krky do nepamäti. Veď si pripravovali jedlo, zakladali oheň, vyrábali nástroje… Nový je len názov – vychádza z neustále sklonenej hlavy k telefónom a tabletom pri SMS-kovaní, prispievaní na sociálne siete či neustálom vyhľadávaní na internete.
Otázka č. 3:
Prečo to bolí?
Toť otázka takmer hamletovská. Valia sa na nás teórie, metódy a riešenia. Rôzne medicíny, masáže, chiropraktici, fyzioterapeuti, aku-punktúry či -presúry, stabilizačné goliere, tejpy, cvičenia, posilňovanie, uvoľňovanie, strečing, joga, pilates a X nepomenovaných „zaručených“ metód, ktoré vám vyriešia takmer všetky problémy.
Z anatomického hľadiska bolesti vychádzajú z (ne-)spolupráce svalov, šliach, väzov, fascií, stavcov a platničiek.
Na bolestiach krku (a aj hlavy) sa tak podieľajú svaly krku (logicky 🙂 ) – jeho prednej aj zadnej strany. Tým pádom všetky šľachy – každý sval vo svojich ukončeniach prechádza do šľachy ktorou sa upína na kosť.
Fascie zas držia svalové vlákna, svaly a ich skupiny pohromade. Po slovensky sa fascii hovorí pokrývka. Aby ste si to vedeli predstaviť – keď čistíte mäso, je to tá tenučká priesvitná lepkavá blana, ktorou je to mäso pokryté. Krásne to vidno na kuracích prsiach. Fascie sú fascinujúce. Podľa najnovších výskumov dokážu viesť vzruchy rýchlejšie než nervová sieť. Keď stuhne sval, fascie vlákien a snopcov sa zlepia, sval sa prilepí o kožu, svaly či kosti naokolo. Tým fascie „pomáhajú“ svalu byť stuhnutým. (To je vetná konštrukcia!) Dostatočne voľná, hydratovaná a pružná fascia pomáha svalom v ich práci, umožňuje im „kĺzať“ pod pokožkou a správne sa hýbať.
K problémom sa pridávajú kosti. Mohli by sme to hodiť na stavce – v krčnej chrbtici je ich 7 a sú najmešími z celej chrbtice. Ale ruku na srdce – koľkí z vás máte zlomený stavec, zrastené stavce alebo na nich nejaké výrastky, ktoré vás obmedzujú v pohybe? Problémy s krčnou chrbticou v drvivej väčšine prípadov spôsobujú svaly. Skrátené či nedostatočne pevné svaly ťahajú stavce rôznymi smermi. Tie následne nerovnomerne zaťažujú platničky, ktoré sa nerovnomerne opotrebúvajú. Častokrát stačí, aby ste ich dlhodobo zaťažovali na tom istom mieste. Platnička sa opotrebuje a praskne. Gelová tekutina v jej vnútri sa vyleje. Podľa toho, kam sa vyleje, tam tlačí. Na miechu, nervy, väzy, …
Okrem toho – krčné svaly sa upínajú na mnoho iných kostí, než len na stavce. Počnúc lebkou cez nižšie stavce, lopatky a kľúčne kosti. Týmito kosťami hýbu zas iné svaly, ktoré sa upínajú na iné kosti, na tie zas ďalšie svaly a tak je tvorená mechanika nášho tela ako jeden úžasný stroj. Jednotlivé jeho časti sa dopĺňajú, vyvažujú a zastupujú. Ak jeden nie je dostatočne funkčný, iný sa mu snaží pomáhať, prípadne ho zastúpi. Tým nastáva tele zvláštna situácia, keď nás niečo bolí a príčina je úplne inde. Dokonca pri bolestiach pohybového aparátu nemusí byť príčina v ňom, ale možno v tráviacej sústave, respiračnej či nervovej. Volá sa to distribuovaná či prenesená bolesť.
Otázka č. 4:
Môže ma niečo bolieť len preto, lebo žijem v strese?
Fyzickú bolesť môžu spôsobovať aj psychické problémy. Volá sa to somatizácia. Krásne to vidno na deťoch, keď problémy v škole pretavia do bolestí bruška či hrdla. Zo stresu bolieva šija, to môže spôsobovať bolesti hlavy.
Dnes sa stále viac dostáva do popredia celostná alebo komplexná medicína. Snaží sa na človeka dívať ako na celok vrátane psychiky a liečiť ho takpovediac od hlavy po päty. Veľmi zjednodušene môžeme povedať, že potvrdzuje mnohé roky známe slovné spojenia. Napríklad máte neustále problém so zubami a po návšteve takéhoto lekára zistíte, že máte plné zuby svokry alebo že neviete prehryznúť, ako sa k vám správa šéf. Pri problémoch s trávením prídete na to, že vám niekto alebo niečo leží v žalúdku. Bolia vás nohy? Nemáte odvahu vykročiť novým smerom, prešľapujete na mieste. A tak ďalej. Častokrát sa stane, že odstránením tohto problému odíde aj fyzická bolesť.
V ďalšom dieli sa pozrieme na to, čo sa nám to v tom krku vlastne deje. Bude to malá exkurzia pod kožu a pozrieme sa na možnosti, ako zatočiť s bolesťou.
Vaša Paulína