fbpx

Viete, že na masáž by sa mal pripraviť aj klient? Týchto 5 tipov vám v tom pomôže.

Predstavte si, že idete na masáž k masérovi, u ktorého ste nikdy neboli. Alebo dokonca idete na masáž úplne prvýkrát. Viete, že sa na to musíte pripraviť? Takýto krok vás vo svojom dôsledku môže totiž riadne zaskočiť.

1. Ujasnite si problémy

Ujasnite si, aký máte problém. Čo vás bolí, kde vás tlačí či ťahá, čo vám tŕpne, s ktorou časťou tela nedokážete hýbať.

2. Zvážte riziká – veľmi dôležitý krok

Pospomínajte si na všetky problémy, pri ktorých by vám masáž mohla viac poškodiť, ako pomôcť. Nie je nič horšie, ako keď vám masér zlomí rebro, lebo nevedel, že máte osteoporózu.

Musíte si uvedomiť, že masáž je tlak. Jeho intenzitu musí masér regulovať na základe informácií, ktoré dostane od VÁS. Osteoporóza, kŕčové žily, kardiostimulátor, tehotenstvo, problémy s tlakom, časté migrény, veľké prsia (ktoré vám možno znemožňujú ležať na bruchu), problém s platničkami (Aký – máte posunutú, opotrebovanú, zúženú či vyliatu platničku? Ktorá platnička to je?), úrazy, operácie (Mali ste vykĺbené rameno? Mali ste potrhané väzy? Mali ste zlomený stavec? Mali ste inú zlomeninu? Boli ste nedávno na operácii? Vyberali vám nedávno znamienko alebo máte čerstvé tetovanie?), či ste onkologický pacient, či máte umelý kĺb alebo platničku, či máte niekde kostné zrasty alebo výrastky, či máte nejakú „zdrôtovanú“ kosť, atď. A aj SVALOVKU.

Človek, za ktorým idete, je masér, nie veštec ani telepat. Nemá v sietnici zabudovaný RTG ani magnetickú rezonanciu. Necíti vašu bolesť, nepozná jej intenzitu ani váš prah bolesti. Nepozná vašu rodinnú anamnézu, ani to, či ste sa 13. 2. 1995 náhodou nevyrúbali na lyžiach.

Masáž je tlak. Myslite na to.

Dobrý masér dokáže s informáciami narábať a zapracovať ich do terapie, ktorú vám poskytne. Ale musí tie informácie MAŤ.

Áno, masér by sa mal pýtať. Ja dokonca zvažujem, že si zostavím dotazník, ktorý budú klienti pred masážou vypĺňať. Stáva sa, že masírujem a prebieha zhruba takýto dialóg:

„Mali ste niekedy nejaký úraz?“

„Nieeee.“

Dopracujem sa k lopatke, potrebujem manipulovať s pažou a tak sa pre istotu opýtam:

„Nemali ste vyskočené rameno?“

A dostanem odpoveď: „Áno, dvakrát…“

Viete, sú manipulácie s pažou, ktoré zdravé rameno uvoľnia, no kedysi vykĺbené rameno môžu vykĺbiť znova…

Rovnako je to aj ostatnými zdravotnými problémami – ak sa vás masér veľa pýta, nie je to preto, že je zvedavý, on si len naozaj poctivo robí svoju prácu. No stále je to len človek, preto sa naozaj môže stať, že vo výpočte zdravotných rizík, na ktoré sa bude pýtať, zabudne práve na ten váš…

Dobrý masér dokáže s informáciami narábať a zapracovať ich do terapie, ktorú vám poskytne. Ale musí tie informácie MAŤ.

Ja si dokonca, ak má niekto problém s krčnou chrbticou alebo platničkami, vypýtam RTG snímok alebo magnetickú rezonanciu. Minimálne lekársku správu. Je dobré ich pre istotu vziať so sebou.

Príde klient a povie, že má vyskočený stavec v krčnej chrbtici a potrebuje ho napraviť. V žiadnom prípade. Masér môže urobiť mnoho, ale určite nedokáže za každých okolností napraviť všetko. Musíte si uvedomiť, že na svojich problémoch ste väčšinou pracovali niekoľko rokov. Málokedy to vyrieši jediná masáž.

Už som sa stretla aj s otázkou: „Mám vyskočenú platničku, môžete mi ju dať naspäť?“ Nie, nemôžem. Ak silou mocou chcete mať platničku do pol hodiny na svojom mieste, choďte za Harrym Potterom. Masér nečaruje.

3. Hovorte

Ak máte pocit, že masáž bolí príliš, povedzte to. Vy ste klient, vy si regulujte bolesť a pocity, ktoré zažívate. Závisí to od toho, čo od masáže očakávate. Ak chcete iba relaxačnú masáž, tá má byť uvoľňujúca, nemala by bolieť vôbec.

Ak ste prišli s problémom, ktorý má masér vyriešiť, pravdepodobne to niekde bolieť bude. Nemusí to byť ale bolesť, pri ktorej sa vám pred očami roztancujú farebné hviezdičky. Každý z nás má iný prah bolesti a masér ani pri najlepšej vôli nemôže na prvýkrát odhadnúť ten váš. Pomôžte mu, navigujte ho. Pomáhate tým hlavne sebe, pretože:

a) Ak vás niečo príliš bolí, podvedome napínate svaly – nie ste uvoľnení a masér tak omnoho ťažšie, ak vôbec, spracuje problematickú časť. Je lepšie, ak je masáž menej bolestivá, ale vy sa dokážete úplne uvoľniť.

b) Nabudúce sa k nemu nevrátite, alebo tam pôjdete s obavami a strachom z bolesti. Chcete sa báť maséra, ktorý vám má pomôcť?

c) Čím viac masáž na niektorom mieste bolí, tým dlhšie vás to miesto bude bolieť po masáži. Zažila som masáž, po ktorej ma lýtko bolelo ešte týždeň…

4. Pýtajte sa

Pýtajte sa, buďte zvedaví. Ja klientom pri bolestivej masáži vždy vysvetľujem, čo ich bolí, prečo ich to bolí a čo práve robím. Ale vždy od nich chcem, aby regulovali môj tlak. Aby ho dokázali zniesť. Ak vám to terapeut nehovorí, pýtajte sa. Ak budete vedieť, prečo tak tlačí a čo tým chce dosiahnuť, častokrát tú bolesť znesiete úplne v pohode.

Tu vstupuje do hry psychologický efekt – strach z neznámeho. Stlačil mi miesto, s ktorým nemám problém a ešte to aj takto neznesiteľne bolí – čo mi, preboha, je? Veď som sem prišiel s úplne iným problémom…

Mám rada túto definíciu:

Terapeut je človek, ktorý nájde problém, o ktorom ste nevedeli a vyrieši ho spôsobom, ktorému vôbec nerozumiete 🙂

Kedykoľvek niečo chcete vedieť, niečo vás zaujíma, chcete pochopiť, prečo vás masíruje úplne inde, než na mieste, ktoré vás bolí, nehanbite sa opýtať.

Ak teda masér nerozpráva a vás to bolí alebo zaujíma, pýtajte sa, pýtajte sa, PÝTAJTE SA.

5. Predstavte si možnosť, že odídete a masérovi nezaplatíte…

Prijať službu a nezaplatiť za ňu je krádež. Ak sa necháte hodinu masírovať a potom nezaplatíte, ste zlodej. Sú ale situácie, keď vám to aj napriek tomu, že som masér, budem odporúčať. Za predpokladu, že odídete vo chvíli, keď zistíte, že daný „odborník“ vlastne nie je odborníkom – a nie až na konci masáže.

Ako by masáž nemala vyzerať, si prečítajte v článku Masáž musí bolieť! Či?

K takýmto situáciám niekedy dôjde. Ukážkovou je situácia s príliš silnou a bolestivou masážou. Pýtate sa (vzali ste si k srdcu 4. bod), prečo to bolí a on na vás zreve: „Masáž musí bolieť!“ Gestapo, šlus, dovi, dopo. S čistým svedomím vám hovorím – v tej chvíli sa zdvihnite a odíďte bez platenia.

Máte na to minimálne tri dôvody:

a) Nemá na vás čo kričať.

b) MUSÍ vám vedieť vysvetliť, čo a prečo robí. Každý pohyb, každá séria dotykov a tlaku má pri masáži význam a zmysel. Ak to nevie, nenechajte ho robiť na vašom tele pokusy typu – aha, niečo tvrdé, roztlačíme to…

c) Asi najdôležitejšie – masáž NEMUSÍ BOLIEŤ!!! Priznávam – môže bolieť. Ale nie je to nevyhnutnosť. Ak si to vyslovene neprajete, masér by to mal rešpektovať. Ale mal by o tom s vami hovoriť. Vysvetľovať, pýtať sa a znovu vysvetľovať.

Prajem vám masérov, pri ktorých nebudete chcieť vstať z masážneho lôžka.

Vaša Paulína

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to Top